delimamma.pl

Delimamma.pl – parenting, dziecko, zdrowie

Integracja sensoryczna
Dom

Integracja sensoryczna – propozycje i pomysły ćwiczeń w domu

Jeżeli organizm ma problem z odbieraniem i przetwarzaniem informacji płynących z zewnątrz, może to oznaczać, że pojawił się problem z integracją sensoryczną. Taki człowiek nie jest w stenie prawidłowo ocenić sytuacji, w której się znajduje i dobrać do niej odpowiednich reakcji. Brak odpowiedniej integracji sensorycznej może utrudnić codzienne funkcjonowanie. Na szczęście są pewne ćwiczenia, które można wykonywać nawet w domu, skutecznie pomagające w minimalizowaniu trudności z postrzeganiem świata i odbiorem bodźców.

Po czym rozpoznać, że dziecko ma problem z integracją sensoryczną?

Istnieje kilka charakterystycznych zachowań dziecka mogących świadczyć o tym, że ma ono problem z integracją sensoryczną. To przede wszystkim:

  • brak samodzielności,
  • trudności z jedzeniem,
  • słaba koordynacja,
  • problemy ze snem,
  • problemy z utrzymaniem równowagi,
  • problemy z koncentracją,
  • nieprawidłowa postawa ciała w czasie siedzenia (podparta głowa, zjeżdżanie z krzesła),
  • nadruchliwość,
  • impulsywność,
  • lęk wysokości,
  • problemy z higieną (strach przed kąpielą, myciem włosów, obcięciem paznokci itp.)

Warto pamiętać o tym, że nawet jeżeli występują charakterystyczne objawy, podjęcie ćwiczeń powinno być poprzedzone stosowną diagnozą.

Integracja sensoryczna — jak ćwiczyć z dzieckiem w domu?

Integracja sensoryczna wymaga specjalistycznego podejścia. Diagnoza musi być przeprowadzona przez specjalistę, który następnie nakieruje na to, jak ćwiczyć z maluchem, aby ułatwić mu codzienne funkcjonowanie. Doradzi również jakie pomoce edukacyjne będą w danym przypadku najbardziej przydatne.

Integracja sensoryczna w domowych warunkach może być prowadzona w bardzo prosty sposób. Można bawić się z dzieckiem, zawijając je w koc/kołdrę, delikatnie dociskając materiał wzdłuż całego ciała. Dobrze sprawdzi się również zawijanie i rozwijanie dziecka z koca z turlaniem w obie strony. W przypadku dzieci z problemami z integracją sensoryczną dobrze sprawdza się zabawa polegająca na skakaniu na piłce z uszami lub skakaniu przez gumę.

Bawiąc się z maluchem w rozpoznawanie przedmiotów schowanych w pudełku czy worku wyłącznie przy pomocy dotyku i określenie ich cech można połączyć przyjemne z pożytecznym — zaproponować dziecku ciekawą zabawę i ćwiczyć z nim integrację sensoryczną.

Gdy integracja sensoryczna nie funkcjonuje, jak powinna, pojawia się problem z dotykiem. Nawet ten delikatny może być bolesny i irytujący. Aby z tym walczyć, można masować ciało gąbkami o różnej fakturze, szczotkować dłonie i przedramiona różnymi pędzlami czy zastosować urządzenia do masażu.

Przyjemna zabawa i ćwiczenie? Dzieci z zaburzeniami SI uwielbiają ściskanie piłeczek rehabilitacyjnych czy zgniatanie lub darcie gazet na kawałki.