delimamma.pl

Delimamma.pl – parenting, dziecko, zdrowie

waga noworodka
Dziecko

Waga noworodka – odpowiedni pomiar i kontrola

Każdy niemowlak rozwija się we własnym, indywidualnym tempie. Ma na to wpływ kilka czynników. Jakich? Chociażby uwarunkowania genetyczne (cechy dziedziczne), sposoby karmienia oraz różne, ewentualnie przebyte choroby. Mimo wszystko i tak za pomocą siatek centylowych sprawdza się, czy waga noworodka zalicza się do ustalonego przedziału.

Pierwszy pomiar wagi – odpowiednie wyniki

Chwilę po przyjściu dziecka na świat, lekarz mierzy jego długość i masę. Jeżeli noworodek jest zdrowy (pojawił się między 38. a 42. tygodniem ciąży), to wówczas sama waga powinna wynosić minimum 2500 g (maksymalnie 4000 g). Co ciekawe po minięciu doby, może ona zmniejszyć się nawet do 10%.

Młode mamy nie muszą się jednak tym faktem martwić. To tylko fizjologiczny spadek masy zależny np. od oddawania moczu, utraty wody poprzez skórę oraz wydalania stolca. Wraz z kolejnymi dobami waga noworodka na szczęście powróci na właściwe tory. Co istotne, kolejne pomiary będę odbywać się każdego dnia o podobnej godzinie, aż do momentu wypisania ze szpitala.

Kontrola masy ciała noworodka

Ale nawet, gdy dziecko jest już w stu procentach bezpieczne w ciepłym rodzinnym mieszkaniu, należy nadal, systematycznie (co najwyżej raz w tygodniu) kontrolować jego wagę. Rodzice sami mogą wykonywać tę czynność, jednak lepiej, kiedy zajmie się nią doświadczony pediatra w najbliższej przychodni.

Ten bardzo dokładny monitoring dotyczący nie tylko masy, ale także długości małego ciała niemowlaka, a nawet obwodu jego głowy jest możliwy, dzięki wspomnianym już na wstępie siatkom centylowym. Przyjęło się tutaj pewną, szeroką normę. Mowa o wartości między 3. a 97. centylem. Ważne, aby indywidualna krzywa wzrastania powstająca przez połączenie następujących po sobie pomiarów, wyglądała jak najbardziej prawidłowo.

Przybieranie masy

Wyniki pomiarów pediatra zaznacza oczywiście na specjalnych wykresach w książeczce zdrowia. Wystarczy, że później spojrzy na te dane, a będzie wiedział, czy wszystko jest w porządku. A więc, czy noworodek na pewno zwiększył masę średnio 20 g na dwadzieścia cztery godziny.

Uwaga! Po skończeniu miesiąca, odpowiednia waga noworodka to 600 gram. Natomiast po upłynięciu kolejnych dwóch miesięcy powinien on osiągnąć jeszcze większą wagę. Przybieranie masy odbywa się wtedy zgodnie z przelicznikiem oraz informacjami, jakie przekazali nam lekarze.

Otóż przyrost waha się w granicy od 20 do 30 gram na dobę. Z czasem rozwój dziecka będzie coraz szybszy, a co za tym idzie gramy zamienią się na kilogramy. Jeśli nie, to oznacza, że dzieje się coś niepokojącego i konieczne będą dodatkowe badania.